cialis 20mg

پیدایش موی تای در افغانستان و جهان

08 فروردين 1399

مطالب را در شبکه های مجازی به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

موی تای از صدها سال قبل و در دوره باستان روش مبارزه و نبرد مردم سرزمینی که امروزه تایلند

نامیده می‌شود، بوده است. موی تای از اوایل قرن هجدهم به‌عنوان ورزش معرفی شد و ازآنجایی‌که از زیبایی و هیجان ویژه‌ای در مبارزات برخوردار بود به‌تدریج در سطح جهان طرفداران زیادی پیدا کرد. اینک همه‌ساله مسابقات جهانی، قاره‌ای و بین‌المللی آن در دو سطح آماتور و حرفه‌ای برگزار می‌گردد. سازمان جهانی موی تای ایفما توسط کمیته بین‌المللی المپیک (IOC) و شورای المپیک آسیا  (OCA) به رسمیت شناخته‌شده و رقابت‌های موی تای در رویدادهای بزرگ ورزشی که توسط این سازمان‌ها برگزار می‌شود مانند بازی‌های ساحلی و بازی‌های داخل سالن و هنرهای رزمی شامل است.

تاپسوان رئیس سازمان جهانی و امیر حسین حسینی بنیانگذار و رئیس فدراسیون موی تای افغانستان
تاپسوان رئیس سازمان جهانی و امیر حسین حسینی بنیانگذار و رئیس فدراسیون موی تای افغانستان

ورزش رزمی موی تای در سال 1385 توسط استاد امیرحسین حسینی در افغانستان بنیان‌گذاری شد. فدراسیون ملی موی تای افغانستان به پیشنهاد شماره 93  مورخ 19 /12 / 1385 ریاست عمومی و تربیت‌بدنی، ورزش و کمیته ملی المپیک  افغانستان و حکم شماره 3 مورخ 4 /1 /1386 مقام عالی ریاست جمهوری به حیث یک فدراسیون مستقل در چوکات ریاست عمومی تربیت‌بدنی، ورزش  و کمیته ملی المپیک افغانستان ایجاد گردید.

استاد امیرحسین حسینی با شرکت در اجـلاس عمومی سازمان جهانی موی تای در سال 2008 فدراسیون ملی موی تای افغانستان را به عضویت رسمی سازمان جهانی درآورد و طی حکم شماره 080930 مورخ 30 سپتامبر 2008 استاد امیرحسین حسینی به‌عنوان نماینده رسمی سازمان جـهانی موی تای IFMA در افغانستان منصوب و رسماٌ معرفی گردید ریاست عمومی تربیت‌بدنی و کمیته ملی المپیک افغانستان  نیز با اتکا به این حکم رسماٌ این انتصاب را به تمام مراجع مربوطه ابلاغ کرد.

 

استاد امیرحسین حسینی، بنیان‌گذار و رئیس فدراسیون ملی موی تای کشور با تلاش‌های خستگی‌ناپذیر از بدو تأسیس در سال 1385 تاکنون بیش از 400  داور و مربی ملی، ده‌ها داور و مربی جهانی و صدها قهرمان و مدیر ورزشی را در سطوح ملی و بین‌المللی تربیت و به جامعه ورزشی افغانستان و جهان تقدیم کرده است.  ایشان در سه  دوره انتخابات ریاست این فدراسیون که از سوی ریاست عمومی تربیت‌بدنی و ورزش و کمیته ملی المپیک برگزار گردیده است با کسب اکثریت مطلق آرا به‌عنوان رئیس فدراسیون ملی موی تای آماتور و حرفه‌ای افغانستان تا سال 1401 انتخاب گردیده است.
موی تای در افغانستان از رونق خوبی برخوردار است و  بسیار سریع بین جوانان گسترش‌یافته و از محبوبیت خاصی در میان اقشار مختلف جامعه برخوردار است. به‌رغم اینکه این ورزش در افغانستان جوان است فدراسیون ملی موی تای افغانستان در اکثر ولایات و نیز در کشور ایران نمایندگی‌های خویش را ایجاد کرده است.

فدراسیون ملی موی تای افغانستان با حضور فعال و منظم در رقابت‌های جهانی در 21 اگست 2015 میلادی عضویت شورای جهانی موی تای حرفه‌ای را نیز به دست  آورد و استاد امیرحسین حسینی به‌عنوان نماینده رسمی شورای جهانی موی تای حرفه‌ای در افغانستان منصوب گردید.

استفان فاکس دبیر کل سازمان جهانی موی تای-امیر حسین حسینی- رافائل
فدراسیون ملی موی تای  افغانستان با شعار خودآگاهی، پویایی، افتخار در طول بیش از یک دهه فعالیت فرهنگی و ورزشی دست آورد های چشم‌گیر و ارزشمندی در سطوح ملی و بین‌المللی  داشته است. کسب جام بهترین پیشرفت  آسیا در سال 2010 ، کسب جام بهترین پیشرفت جهان در سال2012  از جانب سازمان جهانی موی تای، دریافت جایزه  تلاش برای برابری جنسیتی از سوی سازمان زنان ملل متحد و سازمان جهانی موی تای در سال 2016 ، دریافت تندیس بازی جوان مردانه در سال 2017، دریافت تندیس روح ورزش در سال 2019  و کسب ده‌ها مدال طلا، نقره و برنز از رقابت‌های  معتبر جهانی و قاره‌ای  ازجمله افتخارات فدراسیون ملی موی تای افغانستان به شمار می‌رود.

فدراسیون ملی موی تای افغانستان به حیث یک‌نهاد ورزشی و فرهنگی کارهای فرهنگی بزرگی نیز برای تقویت وحدت ملی، ترویج ارزش‌های جهانی مردم‌سالارانه، هم پذیری، مدارا، احترام به تنوع و گوناگونی، حقوق زنان، تشویق جوانان به تحصیل، تقویت حس وطن‌دوستی و ترویج ارزش‌های جنبش المپیک انجام داده است. این فدراسیون صدها برنامه فرهنگی و ورزشی به مناسب‌های ملی و بین‌المللی برگزار نموده است و از ده‌ها عضو خویش اعم از مربیان و ورزشکاران زن و مرد برای تحصیل در دانشگاه‌های کشور و  فراگیری زبان‌های خارجی حمایت مادی و معنوی نموده است.

 

 

 

 

مطالب را در شبکه های مجازی به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

سازمان های جهانی همکار

 

اشتراک در شبکه های اجتماعی

مطالب را در شبکه های مجازی به اشتراک بگذارید

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

آمار بازدید از سایت

1366123
امروز
دیروز
هفته
هفته گذشته
این ماه
ماه قبل
تمامی روز ها
324
1226
4173
1001592
31194
37488
1366123

Your IP: 3.235.120.150
2021-07-28 06:32

نمایندگی فدراسیون در ایران

استاد مهدی رضایی

نماینده رسمی فدراسیون ملی موی تای حرفه ای و آماتور افغانستان در ایران؛ مربی و داور جهانی موی تای  شماره تماس: 09125219924  ایمیل:m.r9924@yahoo.com اینیستاگرام:mahdi_rezaee1